Minulý týden proběhla konference Design Thinking 2017. Konferenci pořádala společnost Luxatia International a místem konání byla Praha. Dva dny věnované inovacím a Design Thinkingu, nespočet mezinárodních řečníků a náš spolupracovník Nik coby předseda celé konference. Přečtěte si, čím podle něj byla konference unikátní a co ho nejvíce zaujalo.

nik

O čem konference byla a co jsi měl na starosti ty?

Konference byla převážně o tom, jak odlišní lidé zavádějí a řeší inovace a Design Thinking ve svých firmách. Poslechli jsme si zajímavé příklady, jako třeba v případě společnosti Viessmann. Ačkoli může Viessmann na oko působit jako nudná společnost zabývající se topnými a chladícími systémy, vyniká zajímavým inovativním týmem.

V rámci konference jsem byl předsedou i moderátorem. Snažil jsem se proto promluvit se všemi řečníky, abych je lépe poznal a při představování o nich mohl říct i nějakou zajímavost. Ne jen číst informace z papíru.

Měl jsi nějaké přednáškové bloky? Na co ses zaměřil?

Ano, přednášel jsem o Experience Strategy a také o tom, proč UX není jen o jednotlivých komponentech na obrazovce, ale mnohem více je o emocích uživatele – o tom, jaké jsou jeho motivace a pohnutky, díky kterým překoná svůj strach či jiné bariéry a nakonec využije naší službu.

IMG_4115

Na konferenci jsi byl předseda? Jak ses dostal do této role?

Pozvala mě přímo společnost Luxatia. Vlastně ani nevím, jak na mě přišli. Možná LinkedIn? Už několik let přednáším o UX v Praze. Kdo ví. Nejspíš to bude mým přirozeným talentem, kouzlem a sex appealem. J

V čem byla konference zajímavá oproti jiným podobným setkáním?

Většina konferencí, kterých jsem se účastnil, byla zaměřená na studenty a začátečníky nebo naopak na manažery. Zde přednášeli zkušení mluvčí stejně zkušeným posluchačům. Organizátoři společnosti Luxatia International sem dokázali dostat vysoce postavené lidi, jež mají za sebou významné zkušenosti. Rovněž i návštěvníci byli velmi zajímavou skupinou.

Téměř celá konference byla mezinárodní. Mohli jste zde potkat Brity, Švýcary, Finy a spoustu dalších pohodových lidí.

IMG_4129

Co si účastníci z konference odnesli?

Věřím, že si účastníci odnesli nový pohled na rozvoj inovací v rámci podnikové kultury a vědomí, že je to běh na dlouhou trať. Osobně například přes 10 let pracuji na inovacích u společnosti Siemens. Účastníci by měli vědět, že inovace nejsou jen pro mladé „sexy“ firmy z Berlína. Jsou pro všechny – pro letité rodinné podniky, banky, telekomunikace i startupy s malým rozpočtem. Všechny podniky mohou profitovat z Design Thinkingu. Vždyť samotné myšlení je přeci levné.

Několik mluvčí se dotklo také velmi ožehavého tématu v poslední době – Design Sprintu.

Jaký řečník ti přišel nejzajímavější?

Byla zde jedna mladá dáma, která vlastní 11 startupů, z nichž největší má 50 zaměstnanců. Používá Design Thinking pro různé účely, jejím největším posláním ale je „zachránit nebo zabít velké společnosti“. Další z jejích začínajících firem používá analytické inženýrství k analýze dlouhodobých trendů (10 let nebo více), které identifikují nadcházející příležitosti. Jedna z myšlenek, které sdílí, je že čínská populace stárne. Podle jejích průzkumů bude v Číně za 10 let více lidí na vozíku, než je celkový počet Čechů. V Číně nemají dostatečnou infrastrukturu ani lidi, kteří by se mohli o vozíčkáře starat. Zmíněná paní tedy navrhuje autonomní invalidní vozík s vlastním pohonem. Její projekt je financován čínskými společnostmi i vládou. Opravdu mě to zaujalo.

IMG_4136men

Více informací o konferenci naleznete na webu Luxatia International.

Mrkněte také na další fotky na našem Facebooku.